Naše tipy na vhodnú kozmetiku

Fototypy kože

Najznámejší klasifikáciou fototypov je stupnica amerického dermatológa Thomasa Fitzpatricka (1919-2003), ktorý zaviedol šesť fototypov kože.
Dnes sa čoraz častejšie určuje tiež SPF (Sun Protecting Factor) kože. Jeho hodnota je približne rovná časovému úseku (v minútach), ktorý trvá od chvíle vystavenia sa slnku bez ochrany po okamih, kedy koža začne začervenávať. Táto doba je odlišná pre jednotlivé fototypy.

Napríklad fototyp číslo 1 začína rudnout často po niekoľkých minútach, zatiaľ čo fototyp číslo 5 (svetlí Afričania) rýchlo hnedne a prípadné začervenanie kože by bolo zrejmé až rádovo po stovkách minút na slnku.

Ako si vybrať správny UV ochranný prípravok pri opaľovaní
1. Nechajte si presne určiť SPF vašej kože v lekárni alebo u dermatológa, prípadne ho odhadnite podľa vašej skúsenosti.
2. Rozhodnite sa, ako dlho sa budete cez deň bez prestávky opaľovať (odporúčame maximálne 120 minút) a toto číslo vydeľte vaším SPF z bodu jedna. Výsledkom je SPF číslo vhodného ochranného prípravku.

 

Tabuľka fototypov podľa Fitzpatricka

Typ 1 Veľmi svetlá pokožka s pehami - Vždy sa spáli.
Ľudia - plavovlasí, ryšavé alebo svetlé vlasy, modré oči.

Typ 2 Svetlá pokožka - Spravidla sa spáli.
Ľudia - plavovlasí, ryšavé alebo svetlé vlasy, oči modré, zelené alebo hnedé.

Typ 3 Svetlejšie pokožka alebo mierne do hneda - Občas sa spáli.
Ľudia - vlasy svetlejšie, oči môžu mať všetky farby.

Typ 4 Pokožka do hneda - Zriedkavo sa spáli.
Ľudia - stredomorský typ.

Typ 5 Tmavohnedá pokožka - Veľmi zriedkavo sa spáli.
Ľudia - typ ľudí blízkeho východu a severnej Afriky.

Typ 6 Tmavá pokožka - Nikdy sa nespáli.
Ľudia - väčšia časť Afriky.

Čo je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, pri ktorom sú na ňu viditeľné drobné rozšírené cievky často tvoriaci typické zhluky. Cievky nemiznu, naopak, kresba sa s časom zvýrazňuje a rozširuje. Tento stav označujeme ako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, ktoré predchádza rad štádií. Na osobách postihnutých kuperózou si všimneme predovšetkým nápadného začervenanie, najmä v oblasti tvárou. Pri bližšom pohľade vidíme mnoho drobných rozšírených cievok a často mierny opuch. Postupne sa stav môže zhoršovať, cievky sú viditeľné aj na iných miestach tváre, tiež na krku a dekoltu a prejav postupne prechádza do kožné choroby - rasacei čiže dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťujú spravidla žiadne subjektívne ťažkosti.

Vývoj kuperózy
Postihnutý si spočiatku všimne výraznejšieho začervenanie tváre - napríklad pri náhlej zmene teploty, ktoré miznú za stále dlhšiu dobu až sa stane trvalé. Postupne sa zvýrazňujú drobné kožné cievky a objavuje sa typický rumělec tvárou. Tento stav spravidla prechádza v priebehu niekoľkých rokov v rosaceu, pokiaľ nie je aktívne riešený.

Čo sa deje v koži pri kuperóze
Prvotne sa jedná o postihnutie drobných ciev v škáre a blízkom podkožia. Cievky praskajú alebo sa rozširujú, vznikajú tzv. teleangiektázie, je porušený kontinuálny tok krvi a s ním aj celý imunometabolický stav príslušného okrsku kože. Ak tento stav trvá dlhšiu dobu, nastáva porucha bariérovej funkcie kože a narušeniu mikrobiálnej rovnováhy. Rozmnoží sa niektoré mikroorganizmy, čo vedie k prejavom zápalu kože a ďalšiemu štádiu postihnutia - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Ako kuperóza, tak rosacea sú významne ovplyvniteľné naším správaním. Súčasťou terapie - či už v salóne alebo u ťažších štádií v ordinácii dermatológa, je poučenie o vhodnej fotoprotekcii. Opaľovanie sa jednoznačne neodporúča, pretože vo všetkých prípadoch kuperózu zhoršuje a vedie nezadržateľne k prechodu do rosacei.
Strava - vyhýbame sa prekrvujúcim potravinám a nápojom, akými sú káva, alkohol, horúce nápoje, ostré korenia alebo silne aromatické potraviny.
Klimatické podmienky - nepriaznivo pôsobí náhle zmeny teplôt alebo chemické vplyvy. Ohrození sú predovšetkým pracovníci mraziarní, kuchárky, kaderníčky alebo manikérky.
Stres - predovšetkým trvalý stres predstavuje rizikový faktor.
Nevhodná kozmetika - neodporúčame ošetrenie prípravkami s obsahom etanolu nad 3%, intenzívne čistiacie kúry, mechanický peeling alebo koncentrované silice.
Vrodené faktory - častejšie sú postihnuté ženy, rizikovejší je svetlejšia pleť. Úlohu hrajú aj dedičné dispozície.

Prečo je dôležité sa o pleť s kuperózou od začiatku správne starať
Uviedli sme, že nevhodne ošetrovaná kuperóza spravidla prechádza do rosacei, tj. zápalu kože, ktorý je nutné riešiť cielenou liečbou, ktorá si väčšinou vyžiada antibiotiká. Sklon ku kuperóze alebo rosacei vyliečiť nedokážeme, avšak vhodnou kozmetickou starostlivosťou, režimovými opatreniami a dôslednou fotoprotekciou môžeme postup kuperózy a rosacei významne spomaliť alebo úplne zastaviť.

SynCare 100% kyselina hyaluronová Micelární čisticí voda

Fíkový extrakt v kosmetice SynCare
Extrakt z fíků obsahuje vysoké procento látek typu galaktouronové kyseliny, fruktózy, glukózy a alfahydroxykyselinu jablečnou. Tyto složky mají význam především pro podporu hydratace pleti, ale také pro pocit jejího osvěžení. Proto se ve vodě rozpustné fíkové extrakty používají i v pleťových vodách, kde podporují tzv. revitalizační účinek a pokožku projasňují.

Charakteristika přípravku: Micelární tonikum představuje vodnou směs kyseliny hyaluronové s micelami, ve kterých je uzavřen extrakt sněžné horské řasy, vyskytující se v některých oblastech švýcarských Alp. Komplex účinných látek doplňuje extrakt fíků, který pleť osvěžuje a hydratuje.
Účinek přípravku a použití: Micely představují unikátní moderní čisticí částice šetrných mycích látek, které jsou tvořeny betainy a cukernými složkami. Jsou rovnoměrně rozptýleny ve vodě, která obsahuje vázanou kyselinu hyaluronovou. Díky jejich vlastnostem je pokožka velmi šetrně čištěna bez toho, aby došlo k narušení ochranné bariéry kůže. Micelární čisticí vodu naneste na tampón a krouživými pohyby čistěte pleť. Micelární čisticí voda snižuje pocit pnutí pleti, je vhodná nejen pro čištění pokožky obličeje, ale také krku a dekoltu. Pleť není nutné po čištění oplachovat. Přípravek náleží do řady kosmetiky SynCare s kyselinou hyaluronovou (tonikum, denní a noční krém, sérum, maska a oční krém).

Konzervační látky: fenoxyetanol
Popis hlavních účinných látek: sodná sůl kyseliny hyaluronové (Sodium Hyaluronate) - hydratuje a zklidňuje,
sněžná řasa (Coenochloris Signiensis Extract) - regenerační a ochranné vlastnosti pro pleť,
extrakt fíků (Ficus Carica Fruit Extract) - osvěžujíce a hydratuje.

SynCare 100% kyselina hyaluronová Očný krém

Intenzívne omladenie pleti kyselinou hyalurónovou - rozjasňuje pleť okolo očí, vyhladzuje vrásky, spevňuje okolie očí, okamžité výsledky, dlhodobý účinok.

Očný krém s kyselinou hyalurónovou dopĺňa rad starostlivosti okolo očí a rozširuje skupinu prípravkov so 100% kyselinou hyalurónovou. Krém je veľmi ľahký, ale pritom bohatý na účinné látky. Prvé, čo si užívateľka všimne, je hebký zamatový pocit pleti po jeho nanesení.

Účinok prípravku: Vďaka obsahu čistej kyseliny hyalurónovej a prírodne analogického hemiskvalanu prepožičiava krém pleti jemnosť a vitalitu. Látka kinetin pôsobí priamo proti mimickým vráskam a obmedzuje tvorbu rozšírených cievok okolo očí. Priaznivé pôsobenie dopĺňa arganový olej.

Použitie: Po odlíčenie a čistenie pleti naneste Sérum sa zlatými pigmentmi alebo Micro Ampoules Silver Eyes Radiance. Vklepte ho okolo očí a cca po 1 minúte aplikujte do širšieho okolia pokožky okolo očí Očný krém s kyselinou hyalurónovou. Samostatne odporúčame krém používať 2x denne - ráno a večer.

Konzervačné látky: fenoxyetanol

Účinné látky:
sodná soľ kyseliny hyalurónovej (Sodium Hyaluronate) - hydratuje a upokojuje,
kinetin (Furfuryl Tetrahydropyranyladenine) - pôsobí proti vráskam a rozšíreným cévkám.

Všetky tipy na vhodný nákup kozmetiky