Naše tipy na vhodnú kozmetiku

Čistenie pleti pri akné

Čistenie pleti pri akné je stále diskutovaná téma. V laickej verejnosti sa doteraz vyskytuje názor, že akné je choroba nečisté kože. Táto mylná predstava vedie k tomu, že pleť býva nešetrne a nadmerne čistená. V dôsledku týchto postupov môže, zdanlivo paradoxne, nastať zhoršenie akné. Preto je nevyhnutná dôsledná súvaha, ako, kedy a čím čistiť aknóznu pleť.

Aknózna pleť nie je nečistá pleť
Akné je ochorenie, spojené s poruchou odlučovanie zrohovatených buniek, ktoré sú na povrchu vývodu mazovej žľazy a ktoré by sa mali voľne odlučovať. Táto porucha vedie k postupnému upchatiu vývodu a maz nemôže voľne prechádzať na povrch kože. Vzniká drobná rezistencia (hrčky) plná mazu, ktorá je živinou pre baktérie. Tie sa rýchlo rozmnožia a vzniká klasický zápal pri akné. Je pravdou, že zvýšená tvorba mazu môže byť nepriaznivým faktorom podporujúcim akné, samotná mastná koža však akné nespôsobí. Podobne, nečistá, zle udržiavaná pokožka nemusí trpieť akné. Naopak, najmä dievčatá v období dospievania nadmerne čistí pleť, nezriedka i drastickými prípravky s vysokým obsahom liehu. To vedie k reflexnému zvýšeniu tvorby mazu a k zhoršeniu akné.

Čo môže zhoršiť akné pri čistení pleti?
Za rizikové pokladáme predovšetkým silne odmasťujúci čistiace prípravky alebo kúry.

Pevná mydla - úplne sa vyhýbame pevným mydlám. Tie výraznejšie než tekutá mení pH kože, posúvajú ho do zásaditej oblasti, čo pleti neprospieva. Pleťové vody s vysokým podielom etanolu - lieh je výrazne vysušujúci a dráždivý. Do pleťových vôd pri akné patrí, ale v koncentrácii do 5%.

Alginátové masky - je málo známou skutočnosťou, že algináty vo vysokých koncentráciách nie sú vhodné pre pleť s akné. Samy síce akné nevyvolávajú, ale zrnká alginátu môžu vniknúť do otvorených ložísk akné a tým zhoršiť jej priebeh.

Rastlinné oleje - aj keď sú v kozmetike všeobecne cenené, do kozmetických prípravkov pre ošetrenie akné nepatrí. Voľné mastné kyseliny a glyceridy sú v mnohých prípadoch komedogenní.

Správna technika čistenia pleti pri akné
Ako pri domácej starostlivosti tak v salóne je na prvom mieste dôležité správne určenie typu pleti. Zatiaľ čo mastná aknózna pleť vydrží aj intenzívnejšie čistiace kúry, suchá pleť s akné môže nepriaznivo reagovať aj na relatívne mierné čistenie.

Povrchové čistenie: Pleť vždy na začiatku opláchneme vlažnou vodou. Potom odporúčame pri zatvorených očných viečkach nastriekať na pleť SynCare Hydrogenia biominerální vodu v spreji. Tá mierne rozvoľnia póry a pôsobí na zmäkčenie pleti. Následne aplikujeme SynCare Čistiaci gél anti-akné. Buď končeky prstov, alebo kozmetickým tampónom rozotrieme gél krúživými pohybmi bez väčšieho tlaku po pleti, prípadne aj krku a dekoltu. U mastnej pleti môžeme gél ponechať 1 minúty na pokožke. Následne gél odstránime SynCare Tonikom anti-akné alebo u suchšie citlivej pleti SynCare Tonikom hydratačným.

Hĺbkové čistenie: Nasleduje len v prípade, že pleť je výrazne zhrubnutá, intenzívne mastná a s početnými komedóny. Jeho účelom je ešte viac rozvoľniť rohovú vrstvu kože a uľahčiť prípadnú následnú expresiu ložísk akné. Pre hĺbkové čistenie je vhodná SynCare Prášková Thermo Maska.

Hydratácia pokožky

Keď povieme v kozmetickej starostlivosti slovo hydratácia, každej žene sa určite vybaví používanie hydratačných prípravkov. Čo si skutočne predstaviť pod pojmom hydratácie, ako vyberať správne hydratačné prípravky pre starostlivosť o pleť?

Význam vody pre ľudské telo
Podiel vody v tele dospelej ženy tvoria približne 50% hmotnosti, u mužov je až 60%. To znamená, že žena vážiaca 54 kg má telo s približne 27 kg vody. Voda (H2O) je základnou podmienkou života na našej planéte. V princípe možno povedať, že vodné prostredie organizmu je miestom, kde prebiehajú všetky metabolické deje. Vo vode sa rozpúšťa rad soľí, kyselín, zásad a niektoré plyny aj hlavné funkčné a stavebné zložky organizmu - cukry, bielkoviny a nukleové kyseliny. Polárne tuky sa v nej rozptyľujú. Pri všetkých enzýmových reakciách v ľudskom tele je nevyhnutná prítomnosť vody.

Obsah a význam vody v pokožke
Hydratáciu kože môžeme popísať ako obsah vody v pokožke a v škáre. Z celkového množstva vody je v koži približne 20%, čo pre ženu s hmotnosťou 54 kg predstavuje 11 kg. Je zrejmé, že žiaden kozmetický výrobok nemôže výrazne ovplyvniť celkové množstvo vody v pokožke. Prosté dodávanie vody do pokožky pôsobí na hydratáciu len krátkodobo. Voda je tu pripútaná niekoľkými systémami. Koža môže predovšetkým zabrániť strate vody, napríklad so zvýšeným odparovaním, napríklad reguláciou potu, a zároveň pridáva vodu z hlbších vrstiev. Zásadný význam pre udržanie vody v koži majú makromolekulárne látky, ku ktorým patrí aj kyselina hyaluronová.

Hydratácia rohovej vrstvy pokožky je dôležitá pre celkový vzhľad pokožky
Rohová vrstva má nenahraditeľný význam pri regulácii hydratácie pokožky. Keďže ide o povrchovú vrstvu, správna zvlhčujúca starostlivosť môže dosiahnuť viditeľné zlepšenie vzhľadu pokožky. V tejto vrstve sú látky, ktoré vážne vážia vodu. Okrem kyseliny hyalurónovej je to súbor NMF, čo je skratka Natural Mousturizing Factor - faktor prirodzenej hydratácie pokožky. Inými dôležitými látkami sú sfingolipidy, najmä ich deriváty, ceramidy, ale tiež glyceryl glukozidy alebo cholesterol. Tieto látky vytvárajú lipidové dvojvrstvovy, ktoré zabraňujú stratám vody.

Hydratácia suchej pokožky
Pojem suchá koža je nepresný, pretože jej chýba predovšetkým látky, ktoré dokážu pútať vodu a súčasne je narušená jej bariérová funkcia. V dôsledku tohto procesu nedokáže udržať vodu. Taká pokožka javí rad známok dehydratácie od prostého "pocitu" suchosti k tvorbe suchých šupín až k praskaniu, začervenanie a celkovému podráždenie. "Suchá" koža je spojená s množstvom ochorení, ako je atopický ekzém alebo niektoré autoimunitné ochorenia. Ako kozmetická, tak špecializovaná dermatologické starostlivosti nedokáže prípravky, ktoré sa aplikujú na povrch kože, efektívne ovplyvniť hydratáciu jej hlbších vrstiev. Preto sa sústreďujeme na účinnú starostlivosť o vrchnej vrstvy, predovšetkým vrstvu rohovou - stratum corneum. Veľmi silné hydratačné účinky má najmä urea, kyselina hyaluronová, modifikované polysacharidy a v nižších dávkach aj glycerol. Tieto klasické látky sú doplnené relipidovými prísadami, ako sú ceramidy alebo niektoré rastlinné oleje.

Hydratácia a starnutie pokožky
Nebolo preukázané, že zlepšením hydratácie alebo lipidace sa zvýši elastica pleti. Je zrejmé, že sa zlepšuje kožné turgor - napnutie pleti - a súčasne sa koža stáva jemnejšia. Pri starnutí nastáva všeobecné znižovanie množstva vody v organizme, a preto je jej doplňovanie do kože jedným z faktorov prevencia príznakov starnutia pokožky.

Dvojfázová intenzívna hydratačná starostlivosť
Od roku 2001 sa využíva v intenzívnej starostlivosti o veľmi suchú pleť Simionova dvojfázová hydratačná terapia, ktorá spočíva v aplikácii vodného gélu s hydratačnou alebo tukovou zložkou a s následným nanesením bohatého krému alebo mlieka s vysokým obsahom látok, ktoré dokážu udržať vodu v povrchových vrstvách pokožky.

Rozdiely medzi bio potravinami a bio kozmetikou

Na stránkach Spravodajcu sme sa bio kozmetikou zaoberali nezčíselněkrát. Napriek tomu pokladáme túto tematiku za stále aktuálnu. Český trh kozmetických prípravkov je silne konkurenčný a akákoľvek "výhoda" predstavuje ako marketingový, tak odborný potenciál. Umenie správne ponúknuť a vysvetliť, čo je bio, je dôležité nielen pre predaj, ale predovšetkým pre dôveru medzi kozmetičkou, poťažmo lekárňou a klientom.

História ekologického poľnohospodárstva
Bio potraviny nie sú pojmom, ktorý sa objavil v poslednom desaťročí. Pravdou je, že tesne pred 1. svetovou vojnou, niekedy okolo roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovať spôsoby ekologického poľnohospodárstva. Spolu s jeho ženou, ktorá sa zaoberala fyziológiou rastlín, vypracovali zásady ekologického poľnohospodárstva, ktoré knižne vydali na začiatku 40. rokov minulého storočia pod názvom An Agricultural Testament. Jednalo sa o prvé, skutočne vedecké dielo, ktoré stanovilo zásady pre ekologické poľnohospodárstvo a výrobu bio potravín, platiaci doteraz.
Koniec 2. svetovej vojny znamenal pre ľudstvo novú úlohu - zaistiť dostatočné množstvo potravín pre národy, ktoré doteraz trpeli vojnovými strasťami. K tomu sa hlásil o svoje nároky novo vznikajúce, takzvaný tretí - rozvojový svet. V relatívne krátkom časovom úseku bolo potrebné zlepšiť úroveň výživy takmer miliardy ľudí. Ako sa neskôr vyjadril americký biológ M. Paul: "Na ekológiu jednoducho nebol čas". Z USA sa šírila tzv. Zelená revolúcia, ktorá hlásala použitie nových postupov a látok, ktoré viedli k zvýšeniu výnosov. Bol to čas DDT a masívneho využívania chemických hnojív. Avšak už v tom čase existovala v Británii prvá organizácia pre ekologické poľnohospodárstvo - Soil Association. Zásadným krokom pri zjednotení pravidiel pre ekologické poľnohospodárstvo bol vznik Medzinárodnej organizácie ekologického poľnohospodárstva IFOAM v roku 1972. Na jej základe začali vznikať národné dobrovoľné certifikačné inštitúcie, ktoré udeľujú značky bio potravinám a bio produktom a kontrolujú dodržiavanie záväzných štandardov. V posledných dvadsiatich rokoch vznikla takisto série zákonov o ekologickom poľnohospodárstve, ktoré s touto certifikáciou počítajú a v budúcnosti sa predpokladá ďalšie sprísnenie pravidiel.

Bio potraviny
Výrobca biopotravín v Českej republike musí spĺňať podmienky stanovené v zákone č. 242/2000 Zz. o ekologickom poľnohospodárstve a nariadenie Rady (ES) č. 834/2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických výrobkov. Producenti bio potravín podstupujú prísnu vstupnú kontrolu, ktorá sa týka napr. využívanie hnojív, spôsobu obrábania pôdy alebo ustajnenie a zabíjania zvierat. Po úspešnej certifikácii obdrží právo umiestniť v označenie výrobku chránenú značku bio potraviny. Následne sú pravidelne kontrolovaní, či dodržujú zákonné nariadenia pre ekologické poľnohospodárstvo. Ak výrobca neoprávnene pridelí potravine označenie bio alebo "z ekologického poľnohospodárstva", môže dostať až miliónové pokuty. Konkrétne pravidlá platia aj pre predaj bio potravín, ktoré musia byť viditeľne oddelené od iných potravín.

Certifikácia bio kozmetiky
Kým bio označenie na potravine je možné len na základe splnenia podmienok daných zákonom a pri platnosti časovo obmedzeného certifikátu, použitie označenia bio, prírodné alebo ekologický u kozmetiky nie je zákonom regulované.
Každý výrobca môže podľa vlastnej úvahy uviesť na etiketu kozmetického prípravku označenie "bio" alebo napríklad "prírodné". To je pre zákazníkov mätúce. Preto viedol tlak niektorých výrobcov kozmetiky na to, že boli zriadené nezávislé certifikačné programy pre prírodnú a bio kozmetiku. Takáto kozmetika podlieha podobným pravidlám, aké majú bio potraviny, a ich výrobcovia sú pravidelne kontrolovaní, či tieto pravidlá dodržiavajú.

Vždy sa pozrite, či bio kozmetika má pridelenú ochranou certifikačnú značku, a zistite si, čo táto značka znamená.
Niekedy si výrobca vytvorí vlastnú značku bio kozmetiky, vlastné štandardy a sám seba kontroluje. To je proti všetkým pravidlám bio certifikácie. Certifikáciu musí vykonať Nezávislá odborná kontrolná autorita, ktorá nemá k výrobcovi žiadnu väzbu.
V Českej republike sa najčastejšie stretnete s kozmetikou kontrolovanou napríklad týmito renomovanými kontrolnými organizáciami: KEZ (Česká republika), BDIH (Nemecko), ECOCERT (Francúzsko) alebo Soil Association (Veľká Británia).

SynCare NEOderm - vitamín C + a glucan - účinná regenerácia vašej pleti
S hojivými zložkami, pre citlivú pokožku, pri poškodení pleti, pre citlivé a popraskané pery, obsahuje tiež zinok

Základný popis: NEOderm krému patrí v ponuke kozmetiky SynCare úplne unikátne miesto. Jedná sa o unikátny kozmetický prípravok pre takzvanú priamu regeneráciu pokožky, ktorá je sprostredkovaná aktiváciou niektorých faktorov hojenie. Pod týmto zložitým vysvetlenie sa skrýva jednoduchý princíp účinku - krém je určený pre udržanie a prípadne regeneráciu bariérovej funkcie kože. Má bohatú lipidickú štruktúru, ale napriek tomu nezanecháva pocit nadmerného premastenie.

Účinok prípravku:
Intenzívna regeneračná starostlivosť o pleť - zvyšuje vláčnosť a udržuje celistvosť pleti.
Starostlivosť o praskajúce a citlivé pery a ústne kútiky - regeneruje a zjemňuje.
Ochrana a regenerácia po dermarollingu alebo po permanentným make-upu - podporuje hojivé procesy v koži.
Regeneračná starostlivosť o zaceleniu pokožku po chirurgických zákrokoch - NEOderm sa vtiera do kože po zákroku približne 30 dní.
Pokožka poškodená vonkajšími fyzikálnymi a chemickými vplyvmi - NEOderm sa vtiera 2x denne po dobu 60 dní.

Konzervačné látky: benzylalkohol
Opis hlavných účinných látok: pupalkový olej (Oenothera biennis Oil) - pôsobí proti vysúšaniu,
sodná soľ kyseliny hyalurónovej (Sodium hyaluronate) - hydratačný účinok,
glukonát zinočnatý (Zinc gluconate) - upokojenie pleti

 

NEOderm krém v starostlivosti o pleť po permanentným make-upu a dermarollerové mezoterapii
Permanentný make-up čiže permanentná tetováž je zákrok narušujúce kožnú bariéru, práve tak ako lekárska mezoterapia. Po týchto špeciálnych zákrokoch s bezprostrednú dezinfekciou povrchu pokožky je vhodné podporiť prirodzené regeneračné pochody v koži.
SynCare NEOderm krém ponúkaný v balení 30 ml bol rovnako pre tieto účely vyvinutý a testovaný.
Permanentný make-up - NEOderm krém použijeme druhý deň po zákroku. Aplikuje sa v tenkej vrstve a ľahko sa vtiera do miest permanentu dvakrát denne počas 7 až 10 dní.
Dermarollerová mezoterapia - NEOderm krém aplikujeme cca 15 minút po zákroku a dezinfekcii pokožky. V aplikácii pokračujeme 2x denne 4 dni.

 

Zinok v starostlivosti o kožu
Zinok je kovový prvok, ktorý má dôležité vlastnosti pre organizmus. Jeho nedostatok pôsobí v detstve a dospievaní obmedzenie telesného rastu a duševného vývoja. Z dermatologického hľadiska sa prejavuje nedostatok zinku predovšetkým oneskoreným hojením rán. Kombinácia zinku s erytromycínom je účinná pre liečbu akné.
V kozmetike má zinok preukázaný význam pre regeneračné procesy a aktivuje hojivý potenciál kože.

Všetky tipy na vhodný nákup kozmetiky